
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Quiescent Current | 800 nA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 936
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23098
Ext.Price$0.23098
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23098 | $0.23098 |
| 10 | $0.20434 | $2.04340 |
| 50 | $0.18077 | $9.03850 |
| 100 | $0.15550 | $15.55000 |
| 500 | $0.13376 | $66.88000 |
| 1000 | $0.12821 | $128.21000 |
| 3000 | $0.12289 | $368.67000 |
| 5000 | $0.11564 | $578.20000 |
